PDA

Pogledati punu verziju : Bolest na Kopaoniku ?



ervetor
27.03.2006, 22:15
Pre nekoliko godina sam cuo da je drvece na Kopu napala neka bolest i da se jele i borovi masovno sushe.
Nisam to shvatio bas tako ozbiljno, medjutim ove godine sam obratio paznju i licno se uverio da nema drveta koje nije zahvaceno tom gangrenom koja polako napreduje i na kraju istruli celo stablo.
Ako se to nastavi, a svi su izgledi da hoce, za koju deceniju tamo nece uopste biti sume. Pa jel to lepo ?

Zasto se o ovome cuti ?
Da li se zna pravi uzrok ove pojave ?
Da li je to posledica bombardovanja ili nekog drugog zagadjenja ?
Ima li nacina da se to zaustavi ?

ski dude
27.03.2006, 22:20
ja to nisam primetio:dontknow:

Bojan87
27.03.2006, 22:42
cinimi se da su to lisajevi ili tako nesto. uglavnom pricalo se o ovome ali izgleda da niko nista ne preduzima. Takodje sam cuo da je ova bolest postojala i pre 20 godina ali da je nestala sama od sebe. Mislim da sada ona nece nestati sama od sebe.

Da li ste primetili jele koje su se nagnule ka zici duboka 2 a koje su napadnute ovom bolescu. Vrlo je verovatno da ce te jele pasti tokom leta i unistiti zicaru jer su vec neke popadale.

stojke
28.03.2006, 09:35
Да, то сам и ја чуо пре неку годину, али се ништа више не прича о томе.
Код нас чим се нешто деси одмах се ради на томе да се то што пре заборави(поготово ако треба нешто да се уради). А требало би нешто предузети што пре. Било би штета да онако лепа шума пропадне.

Ivan
28.03.2006, 22:55
meni deluje da je situacija sada bolja nego pre nekoliko godina.

Bojan87
29.03.2006, 13:14
Ja svake godine posmatram drvece dok se vozim zicarama i mogu ti reci da je svake godine sve gore i gore.Ako se nesto u skorije vreme ne ucini na kopu cemo imati prilike da gledamo samo ogoljena sabla, a od panciceve omorike i ostalih jela nece biti nista.

milica
29.03.2006, 13:27
Ja sam cula da se ove godine situacija poboljsala i da se jele polako oporavljaju. Obratila sam malo paznju i cini mi se da je tacno.

Bojan87
29.03.2006, 19:53
Vreme ce pokazati, nadam se da si u pravu:ok:

plageton
02.04.2006, 01:43
Ja svake godine posmatram drvece dok se vozim zicarama i mogu ti reci da je svake godine sve gore i gore.Ako se nesto u skorije vreme ne ucini na kopu cemo imati prilike da gledamo samo ogoljena sabla, a od panciceve omorike i ostalih jela nece biti nista.
Tipicna zabluda! Panciceva omorika ne nastanjuje Kopaonik. Ljudi je povezuju zbog Pancicevog mauzoleja, naravno, ali omorike ima samo na Tari (i to je pitanje koliko) i, kazu, u sumama uz Drinu sa bosanske strane.
I ja sam mislio da omorika zivi na Kopaoniku, tako su me ucili u skoli (a skola se zvala "Josif Pancic", zamislite), ali su me uverili da je to zabluda.

ervetor
02.04.2006, 10:07
Pa nebitno, zivo bice i to jako korisno za nas je u pitanju....

djuka
02.04.2006, 11:32
da , zaista su i drugi primetili, da je situacija sa tom bolescu, sve gora!
evo jedne slike sa duboke, gde je situacija cini se prilicno losa!
prvi put saljem attachment tako da nisam siguran koliko ce se videti!
puno pozdrava
djuka

djuka
02.04.2006, 11:42
suvise je mala , da probamo ponovo ovaj put ce nadam se biti ok!

ski dude
02.04.2006, 15:40
mozda je to takodje sto su na tom mestu podzemne vode vremenom presusile jer je tu dosta velikh stena,ili su zbog istih vode promenile tok pa se drvece susi:dontknow:

Tek-FLo_abc
04.04.2006, 01:05
lisajeva je i ove godine skoro na svakoj jeli...