PDA

Pogledati punu verziju : Razvoj Kopaonika



Stevs
28.02.2004, 16:42
Čitajući izjave Genexovih zvaničnika o novostima koje planiraju na Kopaoniku malo sam se pozabavio temeom gde i kako razvijati ski centar Kopaonik. Vidim da su za sledeću godinu najavili četvorosed na Karaman Grebenu dok postojeći dvosed paniraju da presele na Mali Karaman i da je u nekim najavama u planu još jedna žica ka Suvom Rudištu. Iskreno govoreći stvarno ne vidim potrebu da se na taj način rešava problem novih žičara. U neku ruku i razumem njihovu želju da četvorosedom rasterete gužve na Karaman Grebenu međutim zar taj posao ne treba da obavlja Duboka II? No ako su već tako odlučili nadam se da će bar stazu da osvetle ako ništa drugo jer Kopaonik zaslužuje bar još neku osvetljenu stazu.

Što se tiče mojih ličnih predloga mislim da je potrebno na neki bolji način povezati skijalište sa strane Brzeća tačnije Bele Reke i Strugu sa ostatkom centra i tako vršiti rasterećenje. Najbolji način je izgradnja žičare iz mesta gde se spajaju Krcmar i Duboka II (Bačija Krčmar) ka vrhu Struge. Naravno Strugu osoposobiti tačnije proseći trasu staze i postaviti sidra (koliko sam se uverio samo to fali ali ipak ne znam pravi razlog zbog čega ne radi). Tim potezom bi omogućili da ljudi iz Ravnog Kopaonika vožnjom samo jednom postojećom žicom i novom žičarom stignu na taj deo skijališta ali bi i ljudi iz Brzeća takođe mnogo lakše stizali prema centru. Uz sve to bi pod hitno trebalo srediti trasu staze Bela Reka II sa koje počinju da niču jelke! i posebno donji deo blizu Kamarišta očistiti od kamenja kao i postavljanje novih zaštitinih mreža i uklanjanje njihovih zarđalih/trulih nosača. To bar nije velki posao koji bi u svakom slučaju treblo odraditi bez obzira na sve.

Nova žicu tipa tanjir ili sidro može biti postavljenja takođe iz bačije Krčmar sa leve strane postojeće žice Krčmar ka vrhu brda koje jasno možete videti sa Kneževskih Bara. Pošto je sasvim izvesno da će postavljanjem četvoroseda tanjir Mali Karaman ostati višak eto mesta gde može biti premešten. Mislim da bi ta staza bila ranga Gvozdca i Ledenica, a takođe bi što se tiče položaja bila na dobrom mestu.

Dalje potrebno je urediti stazu pored žičare Duboka II ako ne do samog dna zbog konfiguracije terena onda bar do prečice Kneževe Bare - Duboka. Na tom potezu i onako veliki broj ljudi i skija iako nema obeležene staze. Zbog velikog nagiba mislim da bi staza bila idealna za zahtevnije skijaše.

Ledenice, Krčmar i Strugu pod hitno osposobiti!. Ako već Krčmar zbog objektivnih razloga nije bilo moguće pustiti u rad onda ne vidim ama baš niti jedan razlog zbog kojih Ledenice ne rade! Nezvanično objašnjenje je - radi samo kad je Gvozdac u kvaru! Da Genex ne računa na tu žicu jasno se moglo videti ove godine kad nisu ni postavli uređaj za proveru ski pass-a! Žalosno! Tim potezom nas ako ništa drugo tera da upotrebimo neuporedivo veći napor da stignemo do Bele Reke. Mislim koja je svrha ispravne nove žice koja ne radi godinama? Po nekom zakonu logike valjda je lakše osoposobiti ono što je već izgrađeno nego graditi novo?!

I na kraju ne znam da li je još neko primetio mesto negde na sredini prečice Jaram-Gvozdac gde je lavina bukvalno sama prosekla stazu. Treba li priroda da nam pravi nove staze na Kopaoniku?

Eto to su neka moja gledišta nadam se da će se pojaviti još neko sa nekim konstruktivnim predlozima u vezi razvoja ski centra Kopaonik pa da malo prodiskutujemo :)

Milan NS
01.03.2004, 10:54
Prvo, moram da primetim da je prvi diskutant izneo stvarno konstruktivne predloge u vezi poboljsanja uslova skijanja na Kopaoniku.Svaki preldog je zaista prica za sebe koju bi odgovorni u GENEXU trebali ozbiljno da shvate jer dolazi od ljudi kojima je skijaliste namenjeno.

Slazem se da su guzve na Karamanu velike, ali isto tako mislim da je potpuno pogersno usmeravati investicije na Karaman. Cetvoreosed bi bio potrebniji na centru.

No kako mi sami sebi nikada nismo bili dobri, mislim da ce problem Kopaonika resiti strani investitori izgradnjom dva hotela u Brzecu jednog sa 5 i jednog sa 4 zvezdice i gondolom koja ce biti ukljucenja u GENEXOV sistem zicara, o cmu se uveliko prica a koliko cujem i radi na tome. Zemljiste je vec otkupljeno, koliko sam ja cuo. Tada ce GRAND i KONACI postati sindiklana odmaralista a do ski centra ce se dolaziti bez lanaca i problema sa prohodnim ili neporhodnim putevima.

Stevs
08.03.2004, 02:32
Da još jednu stvar zaboravih :)

Obeleženost staza! Prava je sreća po Genex što se u onakvoj magli i mećavi izgubio čovek od 80 i kusur godina pa ih niko ne okrivljuje zbog ne obeleženosti staza. Pa mislim zar je teško za svaku stazu uradi još po 20 tak stubova ako ne i to bar usmerivača gde se za koju stazu ide. Prave novu žičaru na Karaman Grebenu i prmeštaju postojeću na Mali Karaman da bi rasteretili taj deo, a nikom ne pada na pamet da obeleži prečicu sa vrha Karaman Grebena do Kneževskih Bara! Tuda jedino idu ljudi koji dobro poznaju Kopaonik i drugi kad je lepo vreme pa se jasno vidi gde može da se stigne. Staviš dva putokaza, zabiješ 15 tak subova i uštediš milion evra :D

Elem u vreme kada je nestao Takač bio sam na Suvom Rudištu tj Centru i par ljudi je tražilo da ih usmerim gde je staza. Samo čuješ kako ljudi zapomaži izgubili smo se. Toliko o obeleženosti i onim smešnim uljučenjima u RTS dnevnik gde reporter govori kako su staze odlično obeležene!

Super Girl
08.03.2004, 16:39
Potpuno se slazem za (ne)obelezenost staza.I meni se desilo da sam se malo zagubila bas iz tog razloga.A i nije neka investicija zabosti par obojenih stubova...

nesco
21.03.2005, 19:31
Evo nekih predloga :
- Ocistiti Krcmar (izgleda da ce biti sledece godine)
- Izmedju Ledenice i Bele Reke napraviti neku vezu da se ne bi pesacilo
- Probiti stazu Duboka 2
- Iskoristi onu stranu Kopa gde je Bela Reka i napraviti jos par staza.
- Mesto starih dvoseda postaviti najmodernije cetvorosede, onakve kakvi postoje u Banskom, mozda staviti i zastitu od plastike protiv vetra.
- Poslati upravu u Bansko da vide kako treba da izgleda ski centar
- Mnogo bolje sredjivati staze

Hurmiza
22.03.2005, 13:11
Neverending dream