Strana 7 od 13 PrvaPrva ... 56789 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 61 do 70 od 128

Tema: Zimske gume

  1. #61

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od patak Pogledati poruku
    Ne postoji univerzalna guma za leto i zimu - osim ako ne verejuš raznim lupetanjima prodavaca guma.
    Naravno da postoji kategorija guma koje se nazivaju univerzalke tzv. all season tires. Ove gume nisu zimske i u sneznim uslovima nemaju iste performanse, ali takodje nose oznaku M+S. Takodje nemaju te mikrosare kao prave zimske gume.
    A prave zimske gume obicno imaju pahuljicu tu si u pravu stekane.
    Inace koga zanimaju detalji, evo prilicno obraznovnog linka:
    http://www.bchighway.com/myvehicle/a...snowtires.html

  2. #62
    Member stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    Banja Luka
    Godina
    60
    Poruke
    44

    Podrazumevano

    Meni ta all-season varijanta zvuči kao: ni za ljeto, ni za zimu.

  3. #63

    Podrazumevano

    i meni... to bi moglo da ide negde gde je vreme uvek ni jako leto ni ostra zima sa snegom...

  4. #64

    Podrazumevano

    Koliko ja znam te all season tires nemaju oznaku m+s, i ta all season je za vožnju po suvom i mokrom, znači sve bez zime tj malo duže leto. Sve u svemu obična letnja guma napravljena sa malo mekšom mešavinom.
    Izmenio/la patak; 04.12.2007 u 15:28.

  5. #65

    Podrazumevano

    E, sad baš, da se tol'ko razumem, ne razumem se... No, sklon sam poslušati upućenije (čitaj pametnije) od sebe. U tom smislu i pitanje, poglavito za patka i miloša79, a naravno može i kogod drugi ko o ovome zna nešto više. Tiče se one moje priče o različitim dimenzijama zimskih i letnjih pneumatika. Ja sam prosto "nasledio" takvu konfiguraciju (letnje 15" alu, zimske 14" čelične felne) pa tako i kupujem nove gume – letnje u većoj, zimske u manjoj dimenziji. tataratira napisa da na svom autu (golf IV beše?) ima i zimske i letnje niskoprofilne, "široke" gume. Zar nije, teoretski, bolje da zimska guma ima užu gaznu površinu i deblji sidewall? Mislim, njena funkcija bi trebalo da bude da "istera" sneg ispod sebe? Ili nisam u pravu? Nisam se bavio preciznom analizom troškova, al' ovako, da bubnem, cenim da je jeftinije nabaviti polovne čelične felne u dimenziji 14" + 4 nove zimske gume (mogu i wintere , mada su ih ovde baš "nahvalili"), nego kupiti 4 zimske gume u dimenzijama od 195/60/15" recimo, ili veće, pa to stavljati na alu felne?
    Igor iz PizzerieTina vozi džip, otuda tak'e dimenzije pneumatika.
    Na kraju, Stekane, čini mi se da si u pravu za ove all season gume - ni za leto, ni za zimu.

  6. #66

    Podrazumevano M+S vs "pahuljica"

    Evo, pošto sam citirao već par puta iz novina, da dodam još jedan citat

    ... Istini za volju, između letnjih i zimskih pneumatika, postoji i jedno međurešenje, veoma popularno upravo na SUV automobilima. Reč je o takozvanim "svesezonskim" (all season) pneumaticima, koji se dosta dobro snalaze u svim uslovima. Nažalost, i oni imaju bitno slabije performanse na smegu od pravih zimskih pneumatika. Problem je u tome što su oni sa stanovišta običnog kupca izjednačeni sa zimskim pneumaticima, jer i jedni i drugi na boku nose oznaku "M+S" (mud+snow, blato i sneg). Kako onda prepoznati prave zimske gume? Najnovije na boku imaju oznaku "snouflejk" (snowflake), odnosno simbol pahuljice uokviren stilizovanim profilom planine. Ali i u nedostatku takve oznake, bilo koje ime samog pneumatika koje ukazuje na zimu ("winter", "ice", "snow") predstavlja dobar putokaz da je reč o specijalizovanim gumama namenjenim zimskim uslovima.
    BTW, ja na autu dobijam all-season gume na kojima stoji M+S ali moram da nabavim "prave zimske" pošto su ove dovoljno dobre samo za grad/put kada nisu veoma niske temperature (kao na planini)...

  7. #67
    Member stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    Banja Luka
    Godina
    60
    Poruke
    44

    Podrazumevano

    Bato, ne smatram se ni upućeniji, ni pametniji, već samo višim od tebe. Tačno je da je za snijeg bolje da je guma uža. Da bi prečnik gume ostao isti, za užu gumu treba uzeti viši profil. Tako ja umjesto ljetnih 195/55 R15 koristim zimske 185/60 R15. Tri tome dobijem na visini auta (poluprečnik gume) 4mm.

    Za poređenje dimenzija isprobaj http://www.1010tires.com/TireSizeCalculator.asp
    Možeš istovremeno porediti 4 različite dimenzije.

  8. #68

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od patak Pogledati poruku
    Koliko ja znam te all season tires nemaju oznaku m+s
    Imaju, pre neki dan sam baš gledao na autu.

  9. #69

    Podrazumevano

    Stevo, ko ne zna - pita onog ko zna. Ko zna, taj je, u najmanju ruku, upućen... A da si viši... viši si, nema spora (na žalost). Ono, nije da i ja nisam porastao, al' ti ga, baš, onako... momački, što reko' narodni pevač, "ko zelen bor"
    Nego, da se vrnemo na temu, to sam, otprilike, i ja gađ'o, to što si ti napis'o... Čini mi se da je nama koji se kolima češće muvamo po šumama i gorama (čitaj planinama) zgodnije za voziti auto na užim pneumaticima manjih dimenzija nego na onim širim. Anyway, to je bila poJenta.
    P.S. 'Fala na, kao i uvek, korisTnom linku.

  10. #70
    no fear nidza avatar
    Datum registracije
    10.01.2006
    Lokacija
    N.B.G.
    Godina
    47
    Poruke
    33

    Podrazumevano

    T. Wintera, Mich Alpin, Continental i Marshall (Kumho) pored pahuljice imaju i M+S oznaku.

    M+S = Mood+Snow. Može da se desi da i all-season guma ima tu oznaku, ali je prikaldnija modernim zimskim pneumaticima.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 3 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 3)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •  
infoKOP
Najposećeniji srpski skijaški internet portal. Sve o Kopaoniku na jednom mestu!
Zaprati nas