Strana 3 od 13 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 21 do 30 od 128

Tema: Zimske gume

  1. #21

    Podrazumevano

    Posle puno godina skijanja na letnjim gumama sa lancima i pentranja po Kopaoniku, prosle godine pred put u Austriju stavih zimske gume na C max. Onaj proslogodisnji sneg u novembru me je naterao na to jer sam sa originalnim Continental letnjim gumama plesao i plesao po najmanjoj bljuzgi. Usledila je kompenzacija i uzete su zimske gume Fulda. Hteo sam Good year grip 7 ali me ubedise da za moj auto nema potrebe za takvim. I iznenadio se sta znace zimske gume i kako se lepe za podlogu zimi. I evo cekam novembar da ponovo posetim vulkanizerea i spremim auto za zimu. Sledi mi presvlacenje sa letnjih na zimske. Posle toga put na skijanje.

  2. #22

    Podrazumevano

    U reviji SAT Plus je u poslednjem broju bio uporedni test 6 zimskih guma i jedna letnja (koja se dobija po defaultu na Audi Q7). Testirali su na njemu zato što on ima sve moguće sigurnosne sisteme i sl. pa su time istakli razlike u gumama.

    Po rezultatima testa se može videti da su sve zimske gume relativno slične... Najinteresantniji je rezultat za kočenje na snegu.

    Testirane su:

    Bridgestone Blizzak LM25 4x4
    Continental ContiCrossContact Winter
    GoodYear Ultra Grip
    Michelin Latitude Alpin HP
    Pirelli Scorpion Ice&Snow
    Yokohama AVS Winter V901

    rezultati kočenja na snegu sa 50km/h do zaustavljanja (dužina pređenog puta), su interesantna, sve zimske gume su u rasponu 28.4 - 30.8 (dakle ne previše značajna razlika) dok je za letnje 82.3!!! U prevodu, kada vozi sa zimskom gumom zaustavilo vozilo sa letnjim je još uvek išlo brzonom od 31.4km/h.

    Sveukupni pobednik na testu je Continental ContiCrossContact Winter, on "blista" u najviše kategorija...

  3. #23

    Podrazumevano

    ja sam znao da ima razlike, ali ne tolike... dodatni razlog da svako stavi zimske gume, pa makar samo napred...

    ove podatke verujem da 90% domacih vozaca ne zna, a srecem i one koji uopste ne znaju da postoji razlika izmedju letnje koju voze i zimske gume !

  4. #24

    Podrazumevano

    Iz istog testa / teksta, pod "saveti":

    Zimski pneumatici se uvek montiraju na sva četiri točka. Pogrešno je postaviti ih samo na pogonske točkove, pošto to omogućava odličnu trakciju, ali se efikasnost čitavog donjeg postroja time ekstremno narušava. Ako se montiraju samo na prednje točkove, automobil će se vidljivo zanositi u krivini, dok će se u slučaju da se postave na zadnju osovinu, vozilo prestati da bude upotrebljivo.

  5. #25
    Member stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    Banja Luka
    Godina
    60
    Poruke
    44

    Podrazumevano

    Prije dosta godina sam imao nove zimske na prednim pogonskim i solidne ljetne na zadnim točkovima. Na putu ka Jahorini preko Trebevića sam se u jednoj blagoj krivini okrenuo oko svoje zamišljene ose jer mi je zadnji dio auta "pobjegao". Od tada koristim sve četiri zimske.

  6. #26
    no fear nidza avatar
    Datum registracije
    10.01.2006
    Lokacija
    N.B.G.
    Godina
    47
    Poruke
    33

    Podrazumevano

    Stavio sam 2 Wintere pozadi, u dimenziji 195/65R15, po ceni od oko 3800 dinara po komadu. Za 13 coli, tj. za manje automobile je oko 2000 dinara. Ja sam imao problema što sam pozadi imao loše zimske gume, a napred dobre, a ne daj bože letnjim da se vozikam po mećavi na Kopu. Inače smo fenomenalno išli sa Michelin Alpin. Mogu da potpišem da je u pitanju prva liga zimska guma. Ne znam koliko će Wintera pozadi da pomogne, ali sigurno se neće zanositi. Kad se grebucne noktom, deluje čak i da je mekša komponenta od Mišelinke. Videćemo u petak, na kočenju mora da bude od velike pomoći uz ABS/EBD. Continental su za'ebavale čitav sistem koliko su loše bile, tako da sam se više uzdao u svoj osećaj i kočenje motorom.

    Inače, drugo je vožnja po gradu, gde ponekad malo 'zasnježi'. Gradskim vozačima ne mogu da kažem da je obavezno da imaju oba kompleta, mogu samo da preporučim. Ako se ide van grada, posebno na skijanje sopstvenim prevozom - sa tim se nije šaliti.

  7. #27

    Podrazumevano

    prihvatam sugestiju da stavim na sva 4 tocka zimske gume... cak sutra idem i da gledam sta cu da uzmem, ali ideja da su mi dosta samo napred je dosla iz cinjenice da uvek kada sam stavljao lance (napred na pogonske) dok su na zadnjim bile letnje mogao sam da divljam i kontrolisem auto u potpunosti... da li ima neko neke kvalitetnije predloge i cene za dimenziju 185/60/14... ili eventualno da stavim 185/65/14 i malo povecam visinu ??

  8. #28

    Podrazumevano

    Preporučujem ti da uzmeš identične gume (ako ne planiraš da kupiš sve).

    Zvao sam danas za Continental gume, treba da kupim gume za novi auto, i imaju samo 2 komada (TS810) u tim dimenzijama (u BG!) - odličan je distributer .

  9. #29

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Preporučujem ti da uzmeš identične gume (ako ne planiraš da kupiš sve).

    Zvao sam danas za Continental gume, treba da kupim gume za novi auto, i imaju samo 2 komada (TS810) u tim dimenzijama (u BG!) - odličan je distributer .
    Uzmi samo 4 kom a price o tome dve letnje pozadi dve zimske napred pa leti aj da menjamo zaboravi. Glava je samo tvoja . Ne moze se porediti razlika.

  10. #30

    Podrazumevano

    Moj savet – sve četiri zimske gume na čeličnim felnama. Dakle, dva potpuno nezavisna seta pneumatika (au, zvučim k'o da se razumem! ). Investicija možda jeste u startu veća (4 polovne čelične felne), ali ima više razloga za ovaj savet. Prvo, ne bude vam žao felni, koje, inače, stradavaju i od soli i od rupa koje tijekom zime nastanu na našim („odlično” održavanim) putevima. Drugo, zamena je neuporedivo brža nego skidanje letnjih guma sa felne i montaža zimskih. A i košta manje (može i besplatno, u DIY varijanti na parkingu ili u garaži), pogotovo ako se uzme u obzir i reverzibilni proces, tj. demontaža zimskih i montaža letnjih guma na kraju zimske sezone.
    Na sve ovo, samo da dodam još jednu preporuku, naročito onima koji furaju one „debele”, „široke” i sl. gume na alu felnama, tj. niskoprofilne. Probajte da prekalkulišete veličinu guma, pa da za zimske izaberete one čija je gazna površina uža nego što je to kod letnjih koje vozite, a sidewall veći. Prianjanje na snegu i ledu je daleko bolje. Još nešto, obavezno proveravajte i pritisak u gumama (bitno je da u svima bude jednak). Toplo preporučujem i nabavku spreja za krpljenje guma, jer nije skup, a stvarno može da uštedi puno vremena i još više živaca na lednoj temperaturi i uzbrdicama kakvima se često krećemo tijekom zimske sezone.
    Uz sve ovo, lanci su, podrazumeva se, obaveza, a toplo preporučam i kakvo bilo ašovče u gepeku, uz sav ostali alat koji inače nosite, čisto da se nađe.
    I, da, mal' da zaboravim, al' verujem da vi niste. Uz kutiju za prvu pomoć, obavezno i jednu pljosku (može i politrenjak) „vatrene vode”.

    P.S. korisni linkovi:
    http://www.miata.net/garage/tirecalc.html
    http://www.1010tires.com/TireSizeCalculator.asp

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 3 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 3)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •  
infoKOP
Najposećeniji srpski skijaški internet portal. Sve o Kopaoniku na jednom mestu!
Zaprati nas