Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 14

Tema: Bolest na Kopaoniku ?

  1. #1

    Podrazumevano Bolest na Kopaoniku ?

    Pre nekoliko godina sam cuo da je drvece na Kopu napala neka bolest i da se jele i borovi masovno sushe.
    Nisam to shvatio bas tako ozbiljno, medjutim ove godine sam obratio paznju i licno se uverio da nema drveta koje nije zahvaceno tom gangrenom koja polako napreduje i na kraju istruli celo stablo.
    Ako se to nastavi, a svi su izgledi da hoce, za koju deceniju tamo nece uopste biti sume. Pa jel to lepo ?

    Zasto se o ovome cuti ?
    Da li se zna pravi uzrok ove pojave ?
    Da li je to posledica bombardovanja ili nekog drugog zagadjenja ?
    Ima li nacina da se to zaustavi ?

  2. #2

    Podrazumevano

    ja to nisam primetio
    ski rules


  3. #3
    Born to ski Bojan87 avatar
    Datum registracije
    20.09.2005
    Lokacija
    Beograd - Vozdovac
    Godina
    36
    Poruke
    113

    Podrazumevano

    cinimi se da su to lisajevi ili tako nesto. uglavnom pricalo se o ovome ali izgleda da niko nista ne preduzima. Takodje sam cuo da je ova bolest postojala i pre 20 godina ali da je nestala sama od sebe. Mislim da sada ona nece nestati sama od sebe.

    Da li ste primetili jele koje su se nagnule ka zici duboka 2 a koje su napadnute ovom bolescu. Vrlo je verovatno da ce te jele pasti tokom leta i unistiti zicaru jer su vec neke popadale.

  4. #4
    Junior Member stojke avatar
    Datum registracije
    03.03.2004
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    41
    Poruke
    21

    Podrazumevano

    Да, то сам и ја чуо пре неку годину, али се ништа више не прича о томе.
    Код нас чим се нешто деси одмах се ради на томе да се то што пре заборави(поготово ако треба нешто да се уради). А требало би нешто предузети што пре. Било би штета да онако лепа шума пропадне.

  5. #5
    old school Ivan avatar
    Datum registracije
    29.02.2004
    Lokacija
    NBG
    Godina
    41
    Poruke
    3

    Podrazumevano

    meni deluje da je situacija sada bolja nego pre nekoliko godina.

  6. #6
    Born to ski Bojan87 avatar
    Datum registracije
    20.09.2005
    Lokacija
    Beograd - Vozdovac
    Godina
    36
    Poruke
    113

    Podrazumevano

    Ja svake godine posmatram drvece dok se vozim zicarama i mogu ti reci da je svake godine sve gore i gore.Ako se nesto u skorije vreme ne ucini na kopu cemo imati prilike da gledamo samo ogoljena sabla, a od panciceve omorike i ostalih jela nece biti nista.

  7. #7
    Junior Member milica avatar
    Datum registracije
    16.03.2005
    Lokacija
    Belgrade
    Godina
    43
    Poruke
    16

    Podrazumevano

    Ja sam cula da se ove godine situacija poboljsala i da se jele polako oporavljaju. Obratila sam malo paznju i cini mi se da je tacno.


  8. #8
    Born to ski Bojan87 avatar
    Datum registracije
    20.09.2005
    Lokacija
    Beograd - Vozdovac
    Godina
    36
    Poruke
    113

    Podrazumevano

    Vreme ce pokazati, nadam se da si u pravu

  9. #9

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Bojan87
    Ja svake godine posmatram drvece dok se vozim zicarama i mogu ti reci da je svake godine sve gore i gore.Ako se nesto u skorije vreme ne ucini na kopu cemo imati prilike da gledamo samo ogoljena sabla, a od panciceve omorike i ostalih jela nece biti nista.
    Tipicna zabluda! Panciceva omorika ne nastanjuje Kopaonik. Ljudi je povezuju zbog Pancicevog mauzoleja, naravno, ali omorike ima samo na Tari (i to je pitanje koliko) i, kazu, u sumama uz Drinu sa bosanske strane.
    I ja sam mislio da omorika zivi na Kopaoniku, tako su me ucili u skoli (a skola se zvala "Josif Pancic", zamislite), ali su me uverili da je to zabluda.

  10. #10

    Podrazumevano

    Pa nebitno, zivo bice i to jako korisno za nas je u pitanju....

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 2 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 2)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •  
infoKOP
Najposećeniji srpski skijaški internet portal. Sve o Kopaoniku na jednom mestu!
Zaprati nas