u prethodnim porukama su uglavnom pomenute glavne prednosti i mane obe planine pa cu dodati par stvari da ne bih ponavljao vec receno

bio sam na kopu 7 godina na jahorini tri sezone tako da mislim da imam dobru sliku o situaciji

kazem bio sam na kopu 7 godina, dodajem nazalost jer vec posle 3-4 god je bilo vise stvari koje su me nervirale nego stvari u kojim sam uzivao na toj planini

vecina ljudi kao prednost kopa navodi broj staza tj. zica
na kopu ima 3,5 staza koje nesto vrede ostalo su neke livade i smorovi
od staza vrede crna duboka, gvozdac, ledenice i krcmar

inace ja uglavnom idem na skijanje negde u martu kada na kopu iskljuce pola zica sto je razumljivo jer nama ljudi samo sto zaborave isto tako da prepolove cenu ski passa
za tih 7 sezona koliko sam tamo proveo staza krcmar je radila 1 [i slovima jedan] dan a crna duboka je bila zatvorena pola vremena zbog takmicenja [ledenice tradicionalno ne rade u tom periodu] tako da sracunajte od gore pomenutih dobrih staza sta ostaje
skijas se na gvozdcu pa tri sata putujes do rtnja na caj [jer je to jedino mesto koje ista vredi gore] pa se opet gnjavis cekajuci u beskonacnom redu na rtnjevom liftu i veslajuci da bi stigao opet na gvozdac i ako si srecan spojis neki dobar spust za taj dan
a ostaje ti jos 6 takvih [i sve to ako ima snega]
toliko o skijanju

sto se tice kafica i lokala na kopu takva mesta bi u bg obilazili u sirokom luku [realno] a tamo moras da im u tim rupama placas nemoguce cene i jos su bezobrazni
[poslednje godine tamo smo morali tri puta da vracamo kelnericu na jarmu dok nam konacno nije donela caj sa svezom kesicom a ne nekom koja se vec treci put stavlja u vodu]

sa druge strane jahorina je poprilicno neuredjena u svakom pogledu ali meni to ne smeta toliko sa obzirom da u svim bitnim faktorima sije kop za duzinu
koje god zice da rade skoro uvek ti je dostupna cela planina
staze jesu sve umerene i nema posebno strmih al isto tako nema ni posebno blagih ili generalno smor staza
svuda je manje vise ok
ja sam mozda imao srecu da je svaki put kad sam bio tamo bilo snega tako da je svako imao nesto: 1 ili 2 utabane staze [mada toga najmanje jel ih to izgleda mrzi do bola da rade], staze sa hupserima, dubok sneg

jeste da ima mnogo manje objekata nego na kopu [hvala bogu] al su svi manje vise pristojni [i preko dana i uvece]
sto se klope tice ove godine sam jeo u kolibi cevape [i to odlicne] za 7 DM
takvo mesto na kopu uopste ne postoji a da postoji cevapi bi osecam bili 30 DM [preterivanje u suri-ju i sl.]

imao sam srecu u zivotu da skijam i u austriji, italiji, bugraskoj, slovackoj i svuda kod nas osim u slo i mogu da zakljucim da jahorina takva kakva je ima planinsku, skijasku atmosferu za razliku od kopa koji ima vasarsko-lozacku atmosferu

zakljucak nije potreban