Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 24

Tema: Kopaonik vs Jahorina

Hibridni pregled

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Podrazumevano Kopaonik vs Jahorina

    Zanimaju me vasi utisci sa ove dve planine,prednosti i mane...Npr meni se prosle god svidelo na Jahorini,mada su radile samo dve dvosedeznice-pa sad nemam kompletnu sliku staza,a i cene su pristupacnije(izlasci,oprema...).Ove god mi se svidelo i na Kopaoniku jer sam upala u neku povoljnu studentsku varijantu-planinarski dom Rtanj,a staze iako mi izgledaju krace od onih na Jahorini(osim Duboke) mi se vise svidjaju zbog veceg izbora(mada opet kazem nisam sve videla na Jahorini)...Pa ako je neko bio na obe planine nek napise koji red pro & contra-da mi olaksa izbor za sledecu god.Thanx

  2. #2

    Podrazumevano Kop vs. Jahorina

    Pozdrav za Super Girl i nekoliko mojih utisaka...

    Moram odmah da kazem da sam proskijao na Kopaoniku i da vec godinama tamo skijam, tako da sam malo i sentimentalno vezan za Kop.

    Ove godine sam imao priliku da skijam i na Kopu i po prvi put na Jahorini. S obzirom koliko su mi hvalili Jahorinu ja sam ocekivao mnogo vise, a realnost je bila sasvim drugacija.

    Kao prvo sasvim dva razlicita tipa planine koja su tesko uporediva. Jahorina je idelana zbog svoje sirine za bordere, dok joj raznovrsnost staza i nije neka jaca strana. Svi hvale male redove na zicama na Jahorini, ali zato zaboravljaju da kazu kolika se guzva napravi na onim delovima staza kuda je prosao ratrak.

    Kada sam vec kod ratraka, primetno je da ga na Kopaoniku daleko vise upotrebljavaju, tako da su cak i Gvozdac i Ledenice svaku dan stampane. Duzina staze ide u prilog Jahorine, ali nesto strmijih staza popute, vec sam ih sponuo Gvozdca i Ledenice, nemaju.

    Ono sto je stvarno daleko bolje na Jahorini je mnogo lezernija atmosfera van staza, koja skoro svugde podseca na Rtanj. Fenomenalna klopa po razumnim cenama (nisu bas jeftini kao sto se prica, ali naravno nista nije preskupo).

    Moja preporuka, Kop je bolji za skijase, narocito za one koji vole strmije a uredjene staze, dok je Jahorina bolja za bordere, jer pruza izuzetnu sirinu i dosta mogucnosi za skijanje po neuredjenim delovima staza.

    Pozdrav!

  3. #3

    Podrazumevano

    Proslog vikenda 6/7.3. sam bila na Jahorini po prvi put, a na Kop sam do pre 2 godine isla redovno. Jahorina me je prilicno razocarala, o njoj sam stalno slusala da je za skijanje daleko bolja od Kopa, da su staze duze i ostrije i tome sl. No uverila sam u potpuno suprotno: na Jahorini ne postoji staza tipa Crne Duboke, niti nesto slicno Gvozdcu, sve staze sam bez ikakvih problema ili napora vec prvog dana obisla (a ne smatram sebe dobrim skijasem). Sve staze su plave sa minimalnim varijacijama. Dva dana za Jahorinu su sasvim dovoljna, posto uvece mora da se prilicno pesaci sa jednog kraja planine na drugi, a i generalno nema mnogo sta da se radi.

    Za razliku od Kopa (gde je stanje daleko od idealnog), nijedna jedina staza na Jahorini nije obelezena, nijedan putokaz ne postoji, zicnicari se prilicno zacude kada ih neko pita koje je boje je koja staza, medjustaze ne vredi ni pominjati, one se samo empirijski otkrivaju. Srecom vreme je bilo stvarno idalno, suncano sa prepuno snega, tako da je vidljivost bila velika, i bilo je puno ljudi na stazi koji su mogli da pokazu put.

    Zicare su, kao i na Kopu, u potpuno ocajnom stanju, i dvosedi i tanjiri. (Dvosed Praca se pokvario u nedelju, pa su ljudi 40-tak minuta visili i uzivali u lepoti planine.) Led na ulazu i izlazu sa dvoseda niko ni ne pokusava da prekrije snegom, uredjaju za ocitavanje ski-passa retko gde rade, guzve na zicama su jako, jako velike (jeste bio vikend i divno vreme), tj. ni tu nema neke razlike u odnosu na Kop.

    Cene hrane i pica po kafnama na Jahorini su jako pristupacne i usluga je izuzetno korektna, osim u "Ludoj kuci", gde se jedino ne dobije racun, pa se onda ne zna tacno ko je kome najvise para oteo - da li trenutno zaposleni "kesa", da li sam vlasnik. Tamo je npr. kapucino je 6KM! Takvo "izuvanje" nikad nisam dozivela na Kopu, mozda i zato sto Kop jako dobro poznajem, a i tamo je covek uvek na oprezu.

    Sve u svemu, jedina prednost Jahorine je ta sto je ona nesto jeftinija od Kopa i apsolutno nista vise! I to dolazi do izrazaja iskljucivo ako se boravi u nekoj od lepih, rusticnih vikendica, jer su hoteli podjednako skupi kao i hoteli na Kopu ili u Bugarskoj (gde se skijam poslednje 2 godine - gde su skijalista i sve oko njih za svetlosnu godinu ispred i Jahorine i Kopa!). Ski pass na Kopu ne vredi pominjati, ali bi on i na Jahorini trebalo da bude bar duplo jeftiniji, i cesto besplatan za ono sto pruza.

    Zakljucak - Kop vs. Jahorina: moja preporuka je Bugarska, gde je jedino bitno skuplji ski-pass, ali se njegova cena opravda vec prvog dana, sve ostalo je cist dobitak!
    Pozdrav!

  4. #4

    Podrazumevano Kopaonik vs Jahorina

    Ne slazem se mnogima koji uporedjujuci Kopaonik sa Jahorinom prednost daju Jahorini.
    Licno sam prve skijaske korake naucio na Kopaoniku jos pre vise od 28 godina. Kopaonik mi je na srcu ali neki drugi kopaonik a ne ovaj danasnji koji na sve lici samo ne na skijaski centar.
    U svojoj dugoj skijaskoj karijeri prosao sam sve centreu bivsoj Jugi, Italija, Svajcarska, Bugarska, i necete vreovati Liban - Bejrut. Svuda imas osecaj postovanog turiste i skijasa kome se maksimalno pruza, za novce koje ostavlja tamo. Na Kopu neko proizvoljno odlucuje da li ce neka zica raditi ili nece, a ne razmislja da je neko platio veoma skup ski pass a da mu se ne pustaju sve staze i to bez ikakvog razloga. Pratim ovaj sajt svakdnevno i nikad sve zicare nisu radile. Na Jahorini uvek sve radi bez obzira na broj skijasa, jedino vremenski uslovi uticu na rad zica.
    Kad smo kod Jahorine sve je fenomenalno u poredjenju sa Kopom, staze, zice, usluga, cene, odnos prema turistima i td. Kop mora iz korena da promeni filozofiju inace ce da izgubi trziste SKIJASA a oni drugi koji zele da budu vidjeni neka idu tamo. Neke ne misle da su monopolisti (nema Brezovice u ponudama) nas skijas sada za iste pare ide u Bosnu, Bugarsku...
    Zao mije sto ovako pricam ali je to istina. I jos nesto, Kopaonik je progresno projektovan, sve je zbijeno na vrhu i presecene su najbolje staze. Trebalo je graditi bazu u podnozju, Josanicka Banja, Brus a da se gore ide gondolama kao svuda u svetu. Ovo pogotovu sto je Kop cudna planina po vremenu i sto je ima takvu konfiguraciju terena. Jahorina je siroka i za nju nema problema. Kako neko moze da kaze da Kop ima bolje/strmije staze od Olimpijskog centra?

  5. #5

    Podrazumevano

    Hi 2 all!
    Moram da napomenem da je ovaj text totalno SUBJEKTIVAN te s'toga svi koji mislite drugacije ili su prosli losije, sorry...
    Ove godine posetih jahorinu na sedam dana i kop (na zalost) samo na jedan vikend (bar za sada)...
    Sto se tice ''oruzja'' koje koristim je board, i moram odmah da primetim da Jahorina DEFINITIVNO nije za board... Zasto?
    Pa zato sto ce ti dozlogrditi da pesacis, skidas, stavljas board, + otklizavas na koso (prelaz sa Sharenka na Rajsku dolinu) po dva km...

    Ali da se drzimo topica... Kop je u odnosu na Jahorinu mnogo, neuporedivo bolji, a evo i zasto:

    - Raznovrsnost staza x 3
    - Povezanost istih 5 x bolja
    - Backcountry ski - Skijanje van staza, mnogo vise na kopu x XXXX
    - Uredjenost staza (Jahorina na vrhu skoro nikad nema sneg)
    - Funkcionalnost zicara (''Ne radi zica otvorila se septicka jama ba!'')
    - 7 dana Ski pas kop 71 eur / jahorina 63 eur -Pa ti vidi!
    - Razlika u ceni max 50 eur po nedelji dana (Valjda Kop vredi toliko)

    Elem, da sve ovo nije prazna prica: Ski vikend na kopu me je kostao isto koliko i dva dana od sedam na jahorini (!!!!) :roll:

    Kad sam pitao prijatelje, sta je bolje na Jahorini od Kopa (posto su zagrizeni za ovu planinu) nisu znali odgovor, na kraju su ga nasli:

    ''Ovaj kamin je super stvar!''

    Ma daaaaaaj! Jahorina je bolja od Kopa BILA za vreme Vucka...

  6. #6
    Junior Member
    Datum registracije
    15.03.2004
    Lokacija
    Banja Luka
    Godina
    53
    Poruke
    1

    Podrazumevano

    [quote="Arijel"] ....Sve staze su plave sa minimalnim varijacijama. ....


    Moram da kazem da ovo zaista nije tacno.

  7. #7

    Podrazumevano kop je bolji

    potpuno se slazem sa Srebrnim, uz jedan dodatak - Jahorina nema jedan Rtanj.

  8. #8

    Podrazumevano Razbijanje zabluda

    Umalo nisam umro kad sam citao ove redove. Plave staze, ne postoji staza tipa Gvozdac, Ledenica itd. Kakve su to budalastine. Odgovorno tvrdima da je Jahorina najbolja planina za skijanje na Balkanu, a skijao sam na: Kopu, Brezovici, Popovoj Sapki, Mavrovu, Borovecu, Bovecu, Kranjskoj Gori, Poiani, Bjelasnici.
    Staze: Olimpik sa produzetkom u zenski spust preko Prace ne moze se porediti ni sa jednom stazom na pomenutim planinama, muski slalom (Zeljo) je podvlacim iskljucivo za odlicne skijase. Ogorjelice I, II i Rajska dolina imaju mogucnosti za voznju bukvalno svih skijaskih disciplina - sve tri su crvene-u delovima crne. Opaska na Jahorini nema plavih staza i sirina staza omogucava da vozite onako kako vam odgovara po tragu ratraka, po dubokom snegu, po sumi - uz ogradu da je ove godine bilo malo sredjenih staza zbog losih vremenskih uslova. Tu mislim na levi deo Rajske doline ispod srusenog planinarskog doma koji uopste nije bio sredjen, a taj mali deo je bolji od celog Kopa. Poredjenje sa Kopom je neumesno jer svi moji prijatelji su na strani Jahorine. Ova sezona na Jahorini je bila krajnje smusena i mozda je to razlog sto ljudima koji prvi put skijaju tamo nije odgovaralo. Guzva na stazama kuda prodje ratrak (da li je bolje cekati pola sata na zicu, a onda se spustiti za dva minuta). Jedina staza na Kopu koja je u rangu staza na Jahorini je Bela Reka, Galicki, Belicki i deo ispod dvoseda na Mavrovu i i naravno Lavlja vrata na Brezi.
    Sto se tice ekipe skijasa na Jahorini nema pozera, drugo ljudi predusretljivi i ljubazni za razliku od Kopaonika. Preporuciujem takodje da probate da skijate na Bjelasnici.

  9. #9

    Podrazumevano

    pozdrav svima
    ja se pak potpuno slazem sa hurmizmom
    ovo gore dok sam citala u par navrata sam pomislila da li sam ja luda i preslisavala se staza u glavi i preispitivala
    mada utisci itekako mogu zavisiti od subjektivnih okolnosti
    pa je moj poslednji o kopu od pre par dana da su kopaonik pasnjaci prekrivene snegom u odnosu na jahorinu, a svakako najvise preporucujem pamporovo

  10. #10
    Junior Member
    Datum registracije
    29.02.2004
    Lokacija
    Zemun
    Godina
    48
    Poruke
    8

    Podrazumevano

    Jahorina je vise po mom ukusu ....

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •  
infoKOP
Najposećeniji srpski skijaški internet portal. Sve o Kopaoniku na jednom mestu!
Zaprati nas